Przemoc w rodzinie
PRZEMOC W RODZINIE - TO ZAMIERZONE I WYKORZYSTUJĄCE PRZEWAGĘ SIŁ DZIAŁANIE PRZECIW CZŁONKOWI RODZINY, NARUSZAJĄCE PRAWA I DOBRA OSOBISTE, POWODUJĄCE CIERPIENIE I SZKODY.
Zgodnie z art. 207§1 Kodeksu karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Formy przemocy z jakimi możesz się spotkać;
- Przemoc fizyczna; to działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest zamierzone zranienie np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, oblewanie wrzątkiem, użycie broni.
- Przemoc psychiczna; to działanie, które prowadzi do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby np. poniżanie, wyśmiewanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, grożenie, szantażowanie.
- Przemoc seksualna; to działanie wymuszające różnego rodzaju niechciane zachowania w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych np. nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, seksu z osobami trzecimi, sadystycznych form współżycia.
- Przemoc ekonomiczna: to działanie zmierzające do uzależnienia finansowego od sprawcy np. niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, okradanie, zmuszanie do zaciągania pożyczek wbrew woli.
- Zaniedbanie; niezaspakajanie lub ograniczanie podstawowych potrzeb np. jedzenia, snu, dostępu do opieki medycznej, dostępu do kuchni, łazienki, nie wywiązywanie się z opieki nad dziećmi, osobami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi.
- Nękanie (stalking); polega najczęściej na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia. Nękanie polega na podejmowaniu powtarzających się i uporczywych działań wobec danej osoby, np. wysyłanie sms-ów, głuche telefony, rozpowiadanie i rozpowszechnianie informacji z życia osobistego lub zawodowego