Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łososinie Dolnej

Przemoc w rodzinie

PRZEMOC W RODZINIE - TO ZAMIERZONE I WYKORZYSTUJĄCE PRZEWAGĘ SIŁ DZIAŁANIE PRZECIW CZŁONKOWI RODZINY, NARUSZAJĄCE PRAWA I DOBRA OSOBISTE, POWODUJĄCE CIERPIENIE I SZKODY.

Zgodnie z art. 207§1 Kodeksu karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem.

 

Formy przemocy z jakimi możesz się spotkać;

 

  • Przemoc fizyczna; to działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest zamierzone zranienie np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, oblewanie wrzątkiem, użycie broni.

 

  • Przemoc psychiczna; to działanie, które prowadzi do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby np. poniżanie, wyśmiewanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, grożenie, szantażowanie.

 

  • Przemoc seksualna; to działanie wymuszające różnego rodzaju niechciane zachowania w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych np. nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, seksu z osobami trzecimi, sadystycznych form współżycia.

 

  • Przemoc ekonomiczna: to działanie zmierzające do uzależnienia finansowego od sprawcy np. niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, okradanie, zmuszanie do zaciągania pożyczek wbrew woli.

 

  • Zaniedbanie; niezaspakajanie lub ograniczanie podstawowych potrzeb      np. jedzenia, snu, dostępu do opieki medycznej, dostępu do kuchni, łazienki,     nie wywiązywanie się z opieki nad dziećmi, osobami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi.

 

  •  Nękanie (stalking); polega najczęściej na celowym, uporczywym  i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia. Nękanie polega na podejmowaniu powtarzających się i uporczywych działań wobec danej osoby, np. wysyłanie sms-ów, głuche telefony, rozpowiadanie  i rozpowszechnianie informacji z życia osobistego lub zawodowego

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny